Uz sākumlapu

Par šo vietni

Mūsu ksolo Ksiu

Mūsu orhidejas

Indija

Laivošana

Vēlies atrakstīt?

KSOLOICKVINTLU IZCELŠANĀS

Kā vairumam seno suņu sugu, arī ksolo izcelšanās nav noskaidrota. Sugas nosaukums ksoloickvintls (īsti pareizi būtu to izrunāt ar š-) cēlies no acteku nahuatl valodas un sastāv no diviem vārdiem: acteku dieva KSOLOTLA vārda un vārda „ICKVINTLI” - „suns”. Tulkojumā tas nozīmē „Ksolotla suns”. Dažkārt tiek izvirzītas versijas, ka suņus Jaunajā Pasaulē ieveduši Eiropieši. Taču šos pieņēmumus apgāž vēstures un arheoloģijas liecības.

◄ Ksolotls

Šur tur Meksikā, piemēram, Kolimā cilvēki tika apglabāti kopā ar kailsuņa māla figūriņu. Šodien daudzi kolekcionāri lepojas ar šīm statuetēm, ko mēdz dēvēt arī par „Kolimas suņiem”. Arheologu atradumu datēšana apgāž versiju, ka ksolo cēlušies no Ķīnas cekulainā suņa. Apbedījumos atrastās ksolo paliekas un statuetes ir daudz senākas par senākajām atrastajām liecībām par Ķīnas cekulaino.


Viens no pirmajiem kristiešu misionāriem Meksikā, tēvs Sahaguns, ir atstājis aprakstus par tur sastaptajiem suņiem:

„Šeit suņi tiek saukti "čičī", "ickvintli", "ksočiokojoti" un "tetlamin". Tie ir dažādās krāsās: melni, balti, pelēki, daudzkrāsaini. Lieli un ļoti mazi. (..) Ir indiāņi, kas audzē suņus, ko viņi sauc "ksoloickvintli" un kuriem nemaz nav apspalvojuma. Viņi noteikti nav tādi piedzimuši, bet droši vien zaudējuši apspalvojumu sveķu iedarbībā, ar kuriem saimnieki ieziež viņu ķermeni. Indiāņi audzē un nobaro citus suņus, sauktus par "tlalčihi", kam ir īsas kājas un kas ir ļoti garšīgi.”


Tālāk >

< Iepriekšējā lapa

<<< Ksolo lapa